8 BÖLÜMLÜK MUHTEŞEM BİR BELGESEL: BBC - HUMAN PLANET /İNSAN GEZEGENİ

“İnsan/Human Planet” insanoğlu ile doğa arasındaki muhteşem, karmaşık, derin ve bazen meydan okuyan ilişkinin epik, nefes kesici bir kutlaması niteliğinde. İnsanlar en ileri canlılardır – dünya üzerindeki en başarılı türdür. Donmuş arktikten nemli yağmur ormanlarına, küçücük adalardan uçsuz bucaksız okyanuslara ve kavrulmuş çöllere kadar insanoğlu hayal edilebilecek en sert ortamlara adapte olmak ve hayatta kalmak için çarpıcı yollar bulmuştur. Büyük cesaretimizi ve becerimizi kullanarak bunu gerçekleştirdik; bu vahşi yerleri paylaşan diğer canlılarla birlikte yaşamayı ve onlardan yararlanmayı öğrendik.

 

En çok izlenen belgesellerden biri…
      BBC One’da ilk kez yayınlandığında yaklaşık 6.3 milyon izleyiciyi ekrana bağlayan belgesel, en yüksek rating alan belgesellerden biri oldu. Her bölüm 5.3 milyon izleyici sayısını da hiç düşmedi.

 

 

      “BBC Earth'ün görsel olarak çarpıcı başka bir harikası…. insanın gelişimi ve becerisine dair unutulmaz bir bakış.” Time Out

 

      “Biz insanlar hakkında bir doğa belgeselini izlemek garip fakat aydınlatıcı bir deneyim olmuştur. Gerçekten de oldukça ilginciz, değil mi?” The Telegraph

    

     “Eğlendirici, büyüleyici ve çarpıcı.” Sunday Mail

 

Belgeselin Bölümleri:
Okyanuslar 
Bizler karada yaşayan canlılar suda yaşamak üzere evrilmedik, fakat tüm dezavantajlara rağmen bazı insanlar su dünyasına dalarak okyanusun zenginliklerinden yararlanmanın yollarını bulmuşlar.

 

Çöller 
Çıplak, kavrulmuş, öldürücü çöllerdeki insan yaşamını her şey için en hayati kaynağa yönelik arayış yönetiyor: su.

Arktik 
Sıfırın altında altmış derece. Dünya üzerindeki en sert ortam. Buna rağmen arktikte dört milyon insan yaşamaya devam ediyor. Bu belgesel insanı donduran ortamda bir yılı izliyor.

Vahşi Ormanlar 
Yağmur ormanları diğer yerlerden daha fazla türe sahip, fakat insanlar için affedici olmayan ortam oluştururlar ve doğanın birçok sırrının yakından ve ayrıntılı olarak bilinmesini gerektirirler.

Dağlar 
Eğer evinizi dağda kuruyorsanız, düşük rakımlardaki bereketli bulut ormanlarından, nefesinizi kesen çıplak zirvelere doğru ne kadar yükseğe çıkarsanız hayat sizin için o kadar zorlu olur.

 

Otlaklar 
Otlaklar dünyayı besleyen habitatlardır. Binlerce yıl boyunca, diğer canlıları ve otların kendisini yönetmeyi ve evcilleştirmeyi öğrendik.

Nehirler 
Nehirler insan yaşamı için gerekli olanları sağlar: Tatlı su, yiyecek hatta doğal otobanlar, fakat nehirler aynı zamanda bazen değişken ve öngörülemez, aldatıcı ve zorludur.

Şehirler 
Şehirler, insanlar tarafından, insanlar için yapılan en büyük başarı öykümüzdür. Şu anda dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşamaktadır. Vahşi doğayı uzak tutmak için inşa edilmiş olabilirler, fakat doğa bir kenara itilemez.

 


https://www.tomarzalisesi.k12.tr/