2012 LYS ÖNCESİ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

    Üniversite hayali kuran binlerce genç 2012 yılı YGS’ye girdikten sonra şimdi de son adım olan LYS’e girecekler. LYS’e sayılı günler kala sınava girecek öğrenciler sınav ile ilgili olarak stres ve heyecan yaşamaktalar. Kimi öğrenci konuları yetiştiremediğinden kimisi ise kendi çalışma performansını yeterli bulmadığından sıkıntı yaşamakta. Sınav günü yaklaştıkça  da bu stres epey artmakta.

    B u yazımızda LYS sınavına girecek öğrencilerimizde biraz olsun yardımcı olmak maksadıyla sınav öncesinde nelere dikkat etmeleri hususunda bilgiler vereceğiz.

 Umarız  bütün gençlerimizin hayalleri gerçek olur ve istedikleri bölümlere yerleşebilirler…

 

Sınav Stresini Azaltacak Öneriler…

Sınav Öncesi ve Sınav Anında Dikkat Edilmesi Gerekenler…

- Sınava gireceğiniz yeri sınavdan önce gidip görmeniz sınav günü sınav yerini bulmanızı kolaylaştırır. Sınav günü sınava geç kalma korkusu sizin stresinizi hem arttıracak hem de sınava yetişseniz bile sınava konsantre olmanızı engelleyecektir…

- Sınava gireceğiniz gün rahat kıyafetler seçin. Malum yaz günü çok kalın giysiler giymek sınav anında sizin terlemenize neden olacak  ve sınav anında konsantrasyonunuzu bozacaktır.

- Sınavda yanınıza alacağınız Sınav Giriş Belgesi ve Nüfus Cüzdanı v.b sınav öncesinde hazır bulundurmayı unutmayınız…

- Sınava girerken yanınızda bulundurmamanız gereken Cep Tel. vb gibi eşyaları da getirmemeye dikkat etmelisiniz. Sınav girişinde bu eşyaları saklamaya veya birine teslim etme sorunları da sizin sınav anında konsantrasyonunuzu azaltacaktır.

- Öncelikle heyecanlanmayın… Sorulara Odaklanmaya çalışın…

- Etrafınızdakilerle ilgilenmeyin. Diğer adayların hızlı ilerlemesi, cevaplarının doğru olduğu anlamına gelmez. Çevrenizi izlemek dikkatinizi dağıtır, zaman kaybettirir.

- Sınavda zorlandığınız sorular olursa boş bırakın sonraki soruya geçin, boş bıraktığınız ya da emin olamadığınız soruların yanına belirgin işaretler koyun ki soruları bitirip geri döndüğünüzde hiçbirini gözden kaçırma ihtimaliniz kalmasın.

- Soruları İyi okuyun! Altı çizili veya Olamaz, değildir gibi kelimeli sorulara dikkat edin…

- Sınavda zor sorular olabilir ama bu bütün soruların zor olduğu anlamına gelmez. Moralinizi bozmayın ve sınava devam edin. Unutmayın ki soru diğer adaylara da zor gelmiştir. Dikkatiniz dağılırsa ve soruyu anlayamadığınızı hissederseniz soruyu defalarca okumak yerine arkanıza yaslanıp 5-10 saniye gözlerinizi kapatın. Dikkatinizi daha kolay topladığınızı göreceksiniz. Soruyu sonuna kadar okuyun. Sonuna kadar okumazsanız, sizden ne istendiğini anlayamazsınız.

- Cevabını bilmediğiniz soruları boş bırakın. Unutmayın, üç yanlış bir doğruyu götürür.

- Süreyi iyi değerlendirin! Sınavda alışkın olduğunuz kitapçık sırasını takip edin. Sırada değişiklik yapmak sizi olumsuz etkileyebilir. Sonuca değil sürece odaklanın. Sınav sonucunu düşünmek yerine, süreyi iyi değerlendirmeye çalışın.

- Sınavı erken bitirirseniz, yaptığınız işlemleri, optik formdaki işaretlemeleri kontrol edin. Sınav bitiminde optik formu teslim ederken yine kitapçık türünü işaretleyip işaretlemediğinizi kontrol edin.

- Sınav günü iyi bir kahvaltı yapın…

 

Nasıl Beslenmeli?

LYS Sınav Öncesinde Nasıl Beslenmeliyim?

Sınav stresini yenmenizi sağlayacak öneriler
- Güne sıkı bir kahvaltı ile başlayın.
- Gün içinde 2-3 saatte bir 5-6 öğün beslenin.
- Kafein içeren içecek ve yiyecekler ile kolalı içecekler, kahve, çikolatadan mümkün olduğu kadar uzak durun.
- Aşırı tuz ve şeker içeren gıdaları dikkatli tüketmeye çalışın.
- Gaz yapıcı özelliği olan yiyeceklere dikkat edin (kurubaklagiller, asitli içecekler vb.).
- İçeriğini bilmediğiniz yiyecek ve içeceklerden uzak durun ve mümkün olduğunca dışarıdan yemek yememeye gayret edin.
- Açık havada hoşlandığınız spor ve aktiviteleri yapın.
- Mutluluk hormonunu artıran besinler
- Tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, kepekli makarna, tam buğday unundan yapılmış kekler vb. (Ölçülü olmak kaydı ile).
- Süt, yoğurt, ayran, peynir vb.https://www.tomarzalisesi.k12.tr/